В зимния ден, като заваля и понатрупа малко сняг, кой знаe защо неочаквано се сетих,че има един далечен, непознат за мене град със странното име Зима . За него бях научил случайно, когато отдавна, преди четири десетилетия бях разбрал, че един от руските гости в балнеосанаториума на Балкантурист в Хисар е от град Зима, Иркутска област. Гостът беше написал кратко стихотворение за дружбата и за нашия курорт, което публикувахме в хисарския вестник. Разгърнах старите вестници и си го припомних:
Дружно нас Болгария встречала
чистым небом, доброю душой.
И останет здравница Хисара
долго в нашей памети живой.
Ведь не зря мы прибыли с Байкала
полечиться моминой водой.
Прощай Хисар, а может до свидание,
о Болгарии мы судим по тебе.
И я с радостью приеду на свидание,
коль возможност повернется мне.
Виктор Павличук се казваше авторът на това стихотворение, което по- късно бе публикувал и във вестника на град Зима „Приокская правда“. В три последователни броя бе отпечатал и свой пътепис за България и Хисар, разказвайки за древната му история и лечебните извори, за грижите на медицинските работници в санаториума.
Спомням си, че на тръгване ме беше поканил да му гостувам, предупреждавайки шеговито, че най- добре да пътувам със самолет, защото с влак ще си изгубя отпуската само за път до там и обратно, макар че сегашните влакове били бързи, не като онези в края на деветнадесети век, когато на пет хиляди километра от Москва, край трансибирската железница се появила гара Зима./ При произнасяне ударението по руски е на последната сричка / .
Обесняваше ми, че при тях зимите били сурови, снежни, с много ниски температури, до минус 40 градуса. Но лете в Зима, въпреки името на града, било топло, понякога и над 30 градуса.
Обещавше ми да ме заведе до езерото Байкал, което според техните представи било близо.
Сед заминаването му обаче си бяхме разминили само няколко писма. Тъй и не се случи да отида до онзи далечен сибирски край.И Виктор Павличук не беше се обадил да е идвал повече в Хисар, макар да споделяше, че с радост би го сторил, ако му се отдаде възможност.
В стихотворението си бе определил нашия курорт с крсивата савянска дума здравница, където се лекувал с момина вода. Няма загадка– това е целебната вода от известния хисарски минерален извор Момина баня . . .
Та ето за какво се бях подсетил в зимния ден като заваля краткият нашенски сняг.